Vedení Liberce zcela rezignovalo na dostupné bydlení

03.09.2020

Na zasedání zastupitelstva 3. 9. 2020 proběhl mezi vládnoucí koalicí a opozicí spor o prodej dvou městských bytových domů u Šaldova náměstí. Tento spor ovšem nespočíval pouze o prodeji dvou domů, charakterizuje zcela odlišné strategie, jak chtějí koaliční a opoziční strany město řídit. Na straně koalice se projevuje rezignace, lomení rukama nad nedostatkem peněz a zoufalá snaha lepit díry v rozpočtu prodejem městského majetku. Na straně opozice zní výzva k aktivní práci a k posilování rozpočtu získáváním maxima dotací.

Jeden z domů prodaných městem krajské nemocnici s tím, že je ve velmi špatném technickém stavu (foto: město Liberec)
Jeden z domů prodaných městem krajské nemocnici s tím, že je ve velmi špatném technickém stavu (foto: město Liberec)

Zastupitelstvo nakonec prodej dvou městských domů mezi Šaldovým náměstím a krajskou nemocnicí koaliční většinou schválilo. Během diskuze se přitom ukázalo, že důvody pro tento prodej byly v materiálu uvedeny spíše pochybné. "Jedním z proklamovaných důvodů byl blíže nepopsaný konflikt mezi těmito domy a nově projektovaným parkovacím domem krajské nemocnice. Na jednání bylo ale potvrzeno, že stávající projekt parkovacího domu demolici předmětných domů nevyvolává, do parkovacího domu se bude najíždět z druhé strany," popisuje průběh jednání J. Felcman, zastupitel za Zelené / Změnu pro Liberec.

Pravý důvod v rámci diskuze tak vyplynul z vyjádření vedení města záhy. Tím je především nechuť pustit se do rekonstrukce předmětných domů, s tím, že by tato rekonstrukce byla nákladná. Ondřej Petrovský (ZpL / Z) toto komentuje následovně: "Vedení města zcela ignoruje příležitosti, které nabízejí dotační programy na výstavbu sociálních bytů a rezignuje na projekty, kde již byla dotace schválená. To plně odpovídá i prohlášení radní Loučkové Kotasové ze srpna tohoto roku. V něm sdělila, že projekt rekonstrukce 6 domů na sociální byty připravený za minulého vedení, bude pravděpodobně v polovině ukončen. Opraví se tedy jen tři domy a další tři se nechají chátrat. Výmluvnější důkaz, jak je agenda dostupného bydlení pro toto město důležitá, si snad ani nelze představit."[1]

V těchto projektech přitom město dostalo na rekonstrukci domů dotaci ve výši 90 %. Obdobné programy jsou pro výstavbu sociálních bytů připraveny i nyní, ať už evropské či státní. A mohly by být využity i pro rekonstrukci domů, které město nyní prodalo nemocnici. Rozhodnutí vedení města tak J. Felcman glosuje: "Žádné město není tak chudé, aby si nemohlo dovolit projekt, na který dostane 90% dotaci! Odmítnutí této příležitosti a nezvratný prodej domů pouze vypovídá o tom, že na rezortu náměstkyně pro strategický rozvoj a dotace Radky Loučkové Kotasové vládne apatie a pasivita. Zjevně se zde pouze sedí se založenými rukami a vzdychá se nad tím, že na nic nejsou peníze."

Ondřej Petrovský pak dodává: "Na začátku svého mandátu přebíralo nové vedení města desítky projektů připravených za minulého vedení. Za dva roky práce vidíme vlastně jen to, že nové vedení jich několik málo táhne dál a realizuje, již několik jich zahodilo pod stůl, ale žádné nové doposud nepřipravilo. Je přitom jasné, že bez dotačních peněz není možné při omezeném rozpočtu města zajistit vůbec žádný rozvoj."

[1] Zdroj vyjádření radní Loučkové Kotasové zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/liberec-na-socialni-byty-prestavi-treti-dum-mozna-bude-posledni-117238