5 bodů pro lepší život na sídlištích

Na sídlištích bydlí polovina obyvatel Liberce. Radnice se ale problémům sídlišť věnuje jen málo a po revitalizaci sídliště Rochlice se žádná další podobná obnova nekonala.


1. Vyřešíme parkování

Přijet autem večer na sídliště dnes znamená dlouhé kroužení a hledání volného místa, chaotické parkování na chodnících a na zeleni. Parkovací domy jsou drahé, a pokud by město investovalo tímhle směrem, nebudou peníze na nic jiného. Přesto se situace na mnoha sídlištích dá řešit. Zjednosměrněním ulic, omezením parkování pro dodávky, rozšířením některých parkovišť na nevyužívané plochy.

Nová parkovací místa chceme řešit tak, abychom umožnili zasakování vody. Postupně připravíme i možnost nabíjení elektromobilů. 

Podrobnosti najdete tady.

2. Postavíme víc hřišť a sportovišť.

Každé sídliště potřebuje několik hřišť. Dětské hřiště s pískovištěm, prolézačkami, houpačkami nebo klouzačkou. Bezpečné cesty pro odrážedla a první jízdy na kole. Hřiště na fotbal, basketbalový koš, workoutovou věž nebo posilovací stroje pro starší. Na většině míst ale taková vybavenost chybí. Navýšíme proto rozpočet na dětská hřiště a začneme sídliště měnit k lepšímu. Nezapomeneme ani na peníze na údržbu.

3. Zlepšíme péči o zeleň - nejen na sídlištích

Nyní má péče o zeleň na sídlištích menší prioritu než parky ve městě. Přitom hraje pro své okolí úplně stejnou roli jako parky ve městě. Údržba ale něco stojí. Zvýšíme proto výdaje na péči o veřejnou zeleň. Díky tomu se město bude lépe starat jak o trávníky, tak o stromy a sídliště budou vypadat mnohem líp.

Nevhodně provedená seč na sídlišti Jeřmanická v období horka a sucha ničí trávník. Více o tom, jak se podařilo další nevhodné zásahy TSML aspoň krátkodobě zastavit, najdete na našem facebooku.

4. Naše městská elektrárna přinese levnější energie.

Naskočíme na trend komunitní výroby elektřiny, hlavně ze slunce. Střechy panelových domů se pro instalaci solárních panelů vysloveně nabízejí. Společenstvím vlastníků nabídneme zapojení do projektu energetického společenství, které zajistí výstavbu a provoz solárních elektráren na střechách. Lidé v domech dostanou levnější energii a teplou vodu, kterou nebude nutné v takovém množství nakupovat z teplárny.

Více o našem plánu na městskou elektrárnu si přečtěte zde.

5. Zadržíme dešťovou vodu.

Na suchý trávník spálený sluncem není nikdy pěkný pohled. A protože nás vlny sucha a vedra budou postihovat čím dál častěji, potřebujeme vodu více zachytávat. Vytvoříme na sídlištích místa, která budou určená právě k zachytávání a zasakování dešťové vody, aby půda během vln veder nevysychala.

Úplným základem je všechny tyto změny dobře naplánovat a projednat s vámi, obyvateli sídlišť. Jen tak zajistíme, že změny budou smysluplné a že např. jeden odbor radnice nezajistí výsadbu stromů tam, kam jiný odbor naplánuje parkoviště. 

Tyto přehmaty z minulosti konečně skončí. 

Sídliště dostanou péči, kterou si zaslouží.


Obyvatelům sídlišť také pomohou naše další plány:

Lepší MHD

Lepší školy

400 nových zahrádek v blízkosti sídlišť