Úspory, které nespoří. Nový vynález liberecké radnice

13.06.2024

Náměstkyně Šárka Prachařová předložila zastupitelstvu ke schválení obří projekt na rekonstrukce 12 městských budov, které by měly vést k úsporám nákladů za energie. Garantovaná úspora za 10 let je 91 milionů Kč. Náklady 583 milionů Kč.

Na květnovém jednání zastupitelstva nebylo vedení města schopné tento projekt dostatečně vysvětlit. Bylo tak svoláno mimořádné zastupitelstvo na 13. června. Před jednáním proběhl seminář, na kterém měl být celý projekt podrobně vysvětlený.

"Vysvětleno nebylo nic. V rámci výběrového řízení na dodavatele se zvýšily náklady ze 440 mil. Kč na 583 milionů Kč. Administrátoři projektu to vysvětlovali tím, že se navýšil objem opatření, které budou na stavby provedeny. Avšak odmítli popsat, co konkrétního se navíc na stavbách bude provádět," popisuje rozpaky z celého projektu Josef Šedlbauer, zastupitel za Zelené/LOL

Průběh výběrového řízení na dodavatele byl navíc velmi podezřelý. Probíhalo formou tzv. jednacího řízení s uveřejněním. Nakonec se ho zúčastnily jen dvě firmy, v součinnosti s nimi probíhalo právě navyšování objemu prací a nákladů.

"Je pochopitelné, že těm firmám navyšování objemu zakázky vyhovovalo. Jenže pro město je výsledná bilance tristní. Garantovaná úspora 93 mil. Kč vykoupená náklady ve výši 583 milionů Kč prostě vůbec nedává smysl. Který majitel domu by se do takové investice pustil?", kritizuje projekt Jaromír Baxa, zastupitel za Zelené/LOL.

Na pochybné ekonomické bilanci nic nemění ani to, že projekt bude spolufinancován dotací ve výši 194 mil. Kč. I tak je rozdíl mezi garantovanou úsporou a náklady velký. Ani dotace přitom nerostou na stromech.

Baxa zároveň upozorňuje na celkově nevhodný způsob rekonstrukce městských budov, který oslabuje ekonomiku v regionu. "Pokud město vypíše takto obří zakázku, automaticky tím vyloučí možnost, že by se tendru účastnily menší firmy. Argumentem města je především to, že takový způsob je administrativně jednodušší, ušetří se tím práce úředníků. To je ale velmi slabý argument, když je výsledek tak nevýhodný."

Josef Šedlbauer k tomu dodává: "Vedení města jsme upozorňovali, ať tuto zakázku rozdělí. Že takto riskuje minimální účast firem, tudíž vysoutěží nevýhodnou cenu. Město si ale opět chtělo pouze ulehčit práci, na úkor peněz daňových poplatníků."