Rekonstrukce Uranu schválena se skřípěním zubů

24.02.2022

Rekonstrukce Uranu byla na posledním libereckém zastupitelstvu schválen hlasy Starostů spolu s opozičními zastupiteli za Zelené. Projekt sice není nejlépe připravený, ale z navržených variant jej považujeme za nejvhodnější.

Uran je rozpadající se úřednická budova, která rekonstrukci potřebuje. Do jejího přízemí se navíc město chystá umístit zázemí autobusového nádraží, poté, co projekt nového autobusového nádraží a parkovacího domu připravený minulým vedením města předalo na kraj a ten ho následně ukončil. O samotné smysluplnosti tohoto projektu tak nejsou větší pochyby.

Bohužel řízení projektu rekonstrukce provází pochybnosti, které popisuje Jindřich Felcman, zastupitel za Zelené/Změnu pro Liberec: "Úředníci byli z Uranu vystěhováni dříve, než byla schválena dotace a zajištěn stavební dodavatel. Následně byli z výběrového řízení na stavebního dodavatele vyřazeni dva uchazeči, kteří nesplnili požadavek atestace na práci s azbestem. Jak se ukázalo, tato podmínka byla ale zbytečná, azbest je ve stavbě zastoupen minimálně. Poslední zbylý uchazeč nakonec z neznámého důvodu odstoupil sám. Za náhradní prostory pro úředníky se tak platí už půl roku nájem, zahájení stavby je přitom v nedohlednu."

Celým popsaným průběhem projektu se tak rekonstrukce prodražila na předpokládaných 111 mil. Kč a vznikl tak prostor, aby se mezi libereckými politiky začala diskutovat zcela odlišná varianta. A to rekonstrukci Uranu neprovádět a namísto toho koupit pro úředníky budovu S-tower.

"Navzdory předvolebním slibům Starostů a spol. o snižování počtu úředníků se najednou začaly objevovat námitky, že úředníci se do Uranu nevejdou. Jejich počet by prý měl dosáhnout až pětistovky, tedy počtu, který nikdy na magistrátu v minulosti nefiguroval. Nákup bezmála dvakrát větší budovy S-toweru za proklamovaných 260 mil. Kč tak měl být především podle tajemníka Čecha lepším řešením. Na svou stranu získal i některé zastupitele," doplňuje Jaromír Baxa, zastupitel za Zelené/LOL.

Výhodnost nákupu S-toweru byla ze strany některých zastupitelů za ODS a ANO obhajována tím, že úředníci budou na jednom místě, budou moci být přestěhovány i z Liebiegovy vily, navržená rekonstrukce Uranu je dle jejich názoru nedostatečná a bude třeba na ní navázat dalšími investicemi. Návrh na budoucí využití Liebigovy vily ale nepadl. Zastupitelé se navíc museli rozhodovat na základě zmatených podkladů s různými údaji o budoucí kapacitě Uranu v různých částech materiálu, bez posouzení stavebního stavu dalších budov a podobně.

"Nakonec jsme se tak přiklonili ke schválení projektu rekonstrukce Uranu, byť se skřípěním zubů. Celý průběh jeho přípravy symbolizuje naše zklamání, jakým způsobem současné vedení města zvládá rozvojovou agendu. Jenže v situaci, kdy by neschválení projektu mohlo umést cestičku k mnohem nákladnějším variantám, museli jsme se přiklonit k menšímu zlu," vysvětluje pozici zelených zastupitelů J. Felcman.