Na pasivitu radnice mohou liberečtí důchodci těžce doplatit

26.09.2023

Na čtvrteční jednání zastupitelstva města je opozičním zastupitelem, Jindřichem Felcmanem, předložen návrh na zajištění příspěvku Libereckého kraje určeného pro novou přístavbu Domova seniorů Františkov. Příslušná náměstkyně pro sociální oblast, Martina Teplá, jej považuje za nadbytečný.

Návrh má souvislost s nedávnou kauzou, kdy Liberecký kraj zafinancoval výstavbu nového domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Tento nový dům se 42 lůžky bude stát celkem 277 mil. Kč. Zhruba 200 mil. Kč bude uhrazeno z dotací, zbytek doplatí kraj.

"Šlo o o zásadní obrat v dosavadní politice kraje. Ten za posledních 10 let nevybudoval jediné takové zařízení. Před 2 roky navíc sdělil hejtman Půta výslovně, že o důchodce by se měla starat hlavně města," popisuje souvislosti liberecký zastupitel Jindřich Felcman.

Kritiku tohoto kroku přednesla na krajském zastupitelstvu i liberecká náměstkyně za ANO Šárka Prachařová, když hovořila o VIP postavení Hrádku nad Nisou.

"Z toho důvodu jsem oslovil příslušné náměstkyně za hnutí ANO, Šárku Prachařovou a Martinu Teplou, aby ihned vyjednali s Libereckým krajem podmínky finanční podpory u nyní plánované přístavby ve Františkově. Liberecký kraj nemá v tuto chvíli žádná systematická pravidla, které záměry stejně jako v Hrádku podpoří a které ne. Je tak nutné jednat s krajem individuálně a dosáhnout nějaké dohody. Jen tak lze předejít pachuti z protekce, tak jako v případě Hrádku nad Nisou," vysvětluje J. Felcman.

Náměstkyně Teplá nicméně sdělila, že takový krok je nyní předčasný, konkrétně: "Pokud nám kraj také přispěje, budeme samozřejmě moc rádi, nicméně s variantou, že by si Dům opět převzal pod svá křídla, nepočítáme. S krajským úřadem průběžně komunikujeme a věřím, že najdeme společné řešení i bez usnesení libereckého zastupitelstva."

To považuje J. Felcman za zásadní chybu: "Existují různé typy lůžek, existují různé požadavky na řešení stavby. Jestliže nyní Liberec zahajuje projektování, právě nyní je ten pravý čas, aby se parametry přístavby s krajem dohodnuli. To bude pojistkou, že krajské zastupitelstvo následně tuto přístavbu zařadí do Základní sítě sociálních služeb a Liberec na jeho provoz bude dostávat státní příspěvek. A také to bude pojistkou, že Liberecký kraj u této přístavby opět neuhne se svou politikou a finanční podporu na výstavbu neodmítne."

Za odmítavým postojem ze strany náměstkyně Teplé pak vidí Felcman spíše nedostatek politické odvahy a podřízené postavení města vůči kraji: "Město Liberec mělo nyní situace kolem podpory hrádeckého domova důchodců využít a jasně se o finanční podporu svého záměru přihlásit. Jenže k tomu příslušná náměstkyně Teplá zjevně nenašla dostatek politické odvahy. Když říká, že budeme rádi za příspěvek a věříme, že najdeme společné řešení, pouze tím ukazuje politickou naivitu. Platí jen to, co je na papíře. Nedůslednost a absence odvahy libereckého hnutí ANO tak může vznik nových lůžek pro liberecké důchodce přímo ohrozit."