1000 levných bytů pro Liberečany - to není sen, ale reálná možnost!

13.06.2022

Jak řešit drahé bydlení ve městě? Všechna západní města už dávno přišla na to, že bez aktivity politických představitelů města se tento problém nevyřeší. Soukromí developeři nikdy na trh nepustí takové množství bytů, které by cenu bytů snížilo a tím ohrozilo jejich zisky. Je tedy nutné, aby na trh s nemovitostmi vstoupilo i město.

Náš plán přesně s takovou aktivitou města počítá. Za tím účelem jsme již nyní zpracovali analýzu všech významnějších pozemků ve vlastnictví města Liberec. Po divokých privatizačních 90. letech a následné "kittneriády" jich bohužel kdysi bohatému Liberci moc nezbylo. Nicméně i tak je jejich kapacita stále dostatečně velká, aby se z Liberce mohl stát významný hráč na realitním trhu. 

Celková kapacita pozemků, které jsou již nyní určené platným Územním plánem Liberce pro výstavbu, je 1.956 bytů! Přehledně je analýza jednotlivých pozemků obsažena v přiloženém souboru na konci článku.

Pokud by se při reálné projektové přípravě těchto pozemků a snaze o kvalitní urbanistické řešení dosáhlo pouze poloviny této kapacity, stále jde o 1.000 bytů. 

Za posledních 20 let se přitom v Liberci stavělo cca 260 bytů ročně. Z toho představuje menší polovina byty v rodinných domech, tedy byty stavěné zpravidla individuálními stavebníky. Pokud by město Liberec stavělo cca 50 bytů ročně, stalo by se tak dominantním developerem na území města. Po dobu příštích 20 let by mohlo tudíž významně určovat ceny bydlení ve městě.

Přesně to je náš plán. Město nemusí při své výstavbě splácet půjčky na předražené pozemky, jejichž cena je v současnosti vyhnána do extrémních výšin. Byty postavené městem tak budou podstatně levnější. Většinu z nich město nebude prodávat, ale pronajímat. Tím ovšem vytvoří tlak na cenu bydlení i u soukromých pronajímatelů a developerů. Bydlení ve městě bude dostupnější, děti současných Liberečanů nebudou muset hledat bydlení v okolí. Zároveň bude město schopné přilákat nové obyvatele, navýší si tak daňové příjmy a městská výstavba tak bude zároveň i startem k ekonomické prosperitě města.