Zvýšení daně z nemovitosti: Fiasko primátora

28.09.2023

V polovině září ohlásil primátor města Jaroslav Zámečník, že zvýší daň z nemovitosti a napraví tím to, že se daň více jak deset let nevalorizovala. Sliboval také investice do infrastruktury, zejména do silnic. Ani ne po dvou týdnech je vše jinak, sám primátor návrh stáhl. Město přijde o desítky milionů, a to především kvůli lpění primátora města na způsobu zvýšení daně, který mnozí považovali za diskriminační. O námi navrženém spravedlivém způsobu zvýšení daně se primátor Zámečník odmítl bavit.

Z tiskové zprávy města z 13.9.: "K rozhodnutí (...) jsme došli po dlouhé a velmi detailní diskusi v rámci vedení města a rozhodli pro navýšení u konkrétních subjektů na základě jasně stanoveného klíče. A to mimo jiné proto, že jsme tuto daň více než 10 let nevalorizovali. Klidně přiznám, že to nebylo správné, protože nám takto uniklo kumulativně cca 200 milionů, které jsme mohli a měli investovat do rozvoje města." (Jaroslav Zámečník, primátor města, viz https://www.liberec.cz/cz/obcan/aktuality/zpravy-z-mesta/-3.html).

Podstatou návrhu koalice SLK, ANO, ODS a Pirátů bylo zvýšit tzv. místní koeficient z 2 na 4 pro budovy pro podnikání v průmyslových zónách, dále v obchodních zónách, dále na celé řadě ploch po městě. Brzy se ale ukázalo, že plochy jsou vybrané poměrně selektivně, jako zastupitelé jsme byli osloveni stížnostmi na to, že návrh je diskriminační.

"Hned 18. září jsem se obrátil na vedení města se žádostí o jednání, na kterém by nám byl vysvětlen klíč, podle kterého byly jednotlivé plochy vybrány. Poukázal jsem také na to, že stejného výnosu pro město by bylo možné docílit úpravou koeficientů platných pro celé město, což by nikdo napadnout nemohl. Reakce na tento návrh přišla až o několik dní později, ale na schůzce primátor zopakoval, že taková je koaliční dohoda a návrh měnit nebude. Tahle koaliční dohoda ale vydržela jen pár dní a v pondělí dali koaliční partneři primátorovi košem," shrnuje Jaromír Baxa (Zelení, LOL).

Primátor následně ohlásil, že návrh stáhne a debatu o jiné variantě už nepřipustil. Město tím přijde o možnost zvýšit daň z nemovitosti pro rok 2024, protože vyhláška určující koeficienty musí být schválená do 1. října. Jako důvod pro stažení bylo koalicí uvedeno probíhající jednání o konsolidačním balíčku, který se má daně z nemovitosti také dotknout. To však bylo zjevné už v době, kdy rada města novelu vyhlášky schvalovala.

"S ohledem na vysoké investice, které chce koalice SLK, ANO, ODS a Pirátů provést, to se týká především připravované rekonstrukce bazénu, je stažení návrhu na zvýšení daně z nemovitosti nezodpovědné. Dosud není zřejmé, z čeho město nové investice zaplatí. Dělat investice na dluh je nejen nesprávné, ale díky vysokým úrokovým sazbám také drahé," doplňuje Baxa.

Zastupitel Jindřich Felcman k tomu dodává: "Nedovedu pochopit komunikaci primátora s veřejností. Nejprve veřejně ohlásí, jak detailně projednané má řešení ohledně navýšení daně. Pár dnů poté se ale ukáže, že jeho koaliční partneři s návrhem nesouhlasí. Vedení města by nyní mělo jasně lidem vysvětlit, jaké jsou důvody těchto zmatků."