Větší ZOO? Nerozumím, ale bavím se dobře

07.02.2019

Vedení Liberce představilo ambiciózní plán na zvětšení zoologické zahrady až k prostoru bývalého amfiteátru. Lidové sady opět ukazují, jak mohutnou inspirací jsou pro nápady místních politiků. Liberečtí občané snad už ani rychlý sled plánů v této oblasti nestíhají sledovat.

Sokolnické ukázky v amfiteátru? Foto - zdroj: https://www.zamek-sychrov.cz/cs/o-zamku/sokolnictvi
Sokolnické ukázky v amfiteátru? Foto - zdroj: https://www.zamek-sychrov.cz/cs/o-zamku/sokolnictvi

Proto je dobré si vše přehledně shrnout. Vše začalo cca před rokem, kdy náměstek Ivan Langr, který v průběhu svého mandátu přestoupil ze Změny pro Liberec ke Starostům, začal na radnici prosazovat vybudování parkoviště v místě bývalého amfiteátru. Zdatně mu při tom sekundoval ředitel ZOO David Nejedlo, taktéž kandidující za Starosty. Argumentem byl především předchozí přesun vchodu do ZOO, který způsobil, že parkoviště ve Fibichově ulici bylo od tohoto nového vchodu příliš daleko.

Tím byl zažehnut monstrózní politický spor, který vyvrcholil tím, že otázku záchrany amfiteátru Změna pro Liberec včlenila jako jednu z otázek do referenda. Aby tímto zjitřeným tématem Starostové pro Liberec v kampani příliš nedráždili, slíbili, že pro celou oblast Lidových sadů nejprve zpracují komplexní studii využití.

Hned pár měsíců po volbách ale bylo vše jinak. Na stole se objevil záměr společného parkovacího domu pro Technickou univerzitu a ZOO, a to v místě Fibichovy ulice. Nové vedení města tento projekt podpořilo, Fibichova ulice pravděpodobně přestala být zase tak moc daleko.

A za pár měsíců, jsou to pouhé 4 měsíce od voleb, se objevila další "rozvojová bomba". Ředitel ZOO nejedlo ohlásil plán na rozšíření zoologické zahrady až k amfiteátru. Náměstek Jiří Šolc plán podpořil s tím, že záměr parkoviště v amfiteátru tímto definitivně padá. A hned přidal další originální nápad na jeho využití: "Prostor chceme mít veřejně přístupný, mohl by být využit například pro sokolnické ukázky."

Není třeba dodávat, že na žádnou komplexní studii Lidových sadů ani zdaleka nedošlo. Jak si ambiciózní plán na 10 ha nové ZOO rozumí s omezeným rozpočtem Liberce, to už vůbec není jasné. Primátor Zámečník přitom jen pár dnů zpátky odmítl rekonstrukci školního bazénu na Františkově, protože nechce, aby se město dál zadlužovalo. A proč nechal ředitel Nejedlo místní politiky dohádat se před volbami o osudu parkoviště, když si přitom musel už delší dobu chystat plány na rozšíření ZOO? Tak to ví asi jen jeho rozpolcená duše. Nad tím vším se navíc vznáší roztomilá idea Starostů na lanovku z Lidových sadů do Bedřichova, taktéž jeden z jejich předvolebních taháků.

A pointa tohoto textu? Vlastně asi žádná. Protože má vůbec cenu něco říkat, slibovat, plánovat? Vždyť kdo ví, co přijde za pár měsíců...

Jindřich Felcman

předseda libereckých Zelených

člen výboru Zastupitelstva města Liberec pro územní plánování a dopravu