Slevy pro lidi v sociální tísni již v platnosti

01.07.2021

Součástí tarifu městské hromadné dopravy v Liberci, platného od 1.7. 2021, jsou i slevy na jízdném pro lidi v sociální tísni.  

Zdroj obrázku: https://www.wikiwand.com/cs/Dopravn%C3%AD_podnik_m%C4%9Bst_Liberce_a_Jablonce_nad_Nisou
Zdroj obrázku: https://www.wikiwand.com/cs/Dopravn%C3%AD_podnik_m%C4%9Bst_Liberce_a_Jablonce_nad_Nisou

Za poslední rok a půl došlo ke zhoršení sociální situace lidí, kteří se už předtím neměli moc dobře, ale drželi se. Ačkoli se situace zlepšuje, problémy přetrvávají hlavně pro některé samoživitele a samoživitelky, rodiny s malými dětmi a další lidi, jejichž příjmy pocházejí z práce na dohodu. Právě jim je určen nový tarif MHD v Liberci.

Jde o slevu 75% ze základního jízdného, pokud si pořídí kupón MHD s měsíční nebo se čtvrtletní platností (se slevou za cenu 132 Kč, popř. 342 Kč). Podmínkou je při nákupu kupónu předložit potvrzení o přiznaném příspěvku na bydlení nebo potvrzení o nároku na některou z dávek hmotné nouze. Jako potvrzení poslouží cokoli co dokládá příslušný nárok. S takovým dokumentem, který není starší než jeden měsíc, pak už stačí přijít na terminál ve Fügnerově ulici a nechat si na svojí městskou kartu nahrát zlevněný kupón.

"Chceme pomoci lidem, aby se kvůli často přechodné sociální tísni nedostali do problémů", říká iniciátor zlevněného tarifu Josef Šedlbauer (Zelení).

K práci a zajištění rodiny tito lidé MHD potřebují, na výhodné dlouhodobé kupóny nedosáhnou a zůstává jim zdaleka nejdražší jednorázové jízdné, které se navíc od ledna zvedlo na 24 Kč za jednu cestu. Sledujeme tak nárůst jízd načerno a pokut. Přitom velmi dobře víme, že dluhy za pokuty dopravním podnikům, zvýšené o náklady vymáhání, patří mezi nejčastější příčiny exekucí v ČR.

"Ti, na které cílíme, budou chtít vést normální život, hned jak to bude možné. Proto je zlevněné jízdné vymyšlené tak, že po zlepšení příjmů na něj jednoduše přestane být nárok. Je to rychlá, adresná a dočasná pomoc", dodává Šedlbauer.