Porcování sportovního medvěda

24.02.2022

Skoro sedm milionů rozdělilo vedení města mezi vybrané sportovní kluby. Netransparentně, narychlo, tak, aby se o částku nemohly ucházet jiné kluby. Z částky 6 850 000 připadlo celých 5 milionů na fotbal a hokej. 

Bez vypsaného programu, jasných pravidel a hlavně - bez možnosti ucházet se o mimořádné prostředky pro jiné, než předem podivně vybrané kluby. Tak rozhodlo zastupitelstvo města o vyčlenění prostředků na tzv. "Podporu mládežnické základny významných klubů na území města Liberec".

Samozřejmě nemáme vůbec nic proti finančním prostředkům, které mají jít do sportu, především sportu dětí. Zvlášť v současné době, kdy si děti během pandemie zoufale odvykly pravidelnému pohybu. Ale podívejte se na vybrané kluby, a hlavně na ty, které se do výběru nedostaly. Ano, některé podpořené kluby významné jsou, ale je to tak neuvěřitelný slepenec, že opravdu nikdo nemůže věřit, že toto je objektivní výběr klubů, natož že částky jsou adekvátní.

Tělovýchovná jednota Bílí tygři Liberec - 2,5 mil, FC SLOVAN LIBEREC - 2,5 mil., TJ DUKLA LIBEREC - 1 mil., FBC Liberec - 500 tis., TJ VK DUKLA LIBEREC, z.s. - 250 tis., Futsalový klub zlej sen - 50 tis., Sportovní klub stolního tenisu - 50 tis. To jsou ty šťastné kluby, které mají číslo na pana náměstka - a on na ně.

Naopak mezi šťastnými privilegovanými kluby nenajdete třeba plavání, v Liberci nesmírně úspěšný i početný klub orientačního běhu, cyklisty, dokonce ani atletiku, a spoustu dalších sportů, které mají v Liberci historii i početnou základnu.

Jsme zásadně proti způsobu přerozdělování peněz, který čím dál častěji, ve sportu i kultuře, předvádí především Ivan Langr ze Starostů. Množství peněz, které rozdává zcela mimo pravidla a vypsané programy, už je do očí bijící. Tohle "kupování si vděčnosti" za peníze vybrané z kapes daňových poplatníků, je politika, která se nám hluboce příčí. Nejsou to jeho peníze, proto by měly být rozdělovány objektivně a podle předem známých pravidel tak, aby měl šanci dosáhnout na ně každý, kdo splní kritéria.

Proto jsme se na zastupitelstvu pokusili těchto 7 milionů převést do transparentního dotačního programu, kde se finance rozdělují na základě počtu a složení členské základny. Je to prověřený způsob, který je spravedlivý a kde nehraje roli, zda vedení klubu má dobré vztahy s panem náměstkem nebo s někým jiným z vedení města nebo kraje. Bohužel, toto šlo proti zájmům vedení města. Přece si tuto krásnou možnost zavázat si lidi ze svého okolí nenechají vzít.