Město opět podporuje TMR ze své kapsy. Smlouvě navzdory

27.09.2023

Liberec bude platit úpravu sjezdovky Bucharka, ačkoli podle nájemní smlouvy tato povinnost náleží firmě Tatra Mountain Resorts (TMR), která má celý ještědský skiareál v pronájmu. Město tak dotuje podnikání miliardáře Igora Rattaje.

Na posledním zasedání libereckého zastupitelstva byla schválena podpora zatrubnění Slunného potoka, které má zvýšit bezpečnost a rozšířit dojezd sjezdovky. Projekt má vyjít na více než 3 miliony korun.

"Z nájemní smlouvy jasně vyplývá, že nájemce (TMR) má povinnost do areálu investovat a rozvíjet ho. Nakonec je to v jeho zájmu, aby se lidem na Ještědu dobře lyžovalo, měli chuť tam chodit a zvyšovali tak provozovateli tržby. Je absurdní, aby úpravy sjezdovek navzdory smlouvě hradilo město," nechápe rozhodnutí zastupitelka Zuzana Kocumová za Liberec otevřený lidem. "Proto jsme přece skiareál pronajímali – aby tam zadlužené město nemuselo platit investice a rozvoj lyžování, když má problémy financovat i základní provoz a údržbu města."

Liberec na poslední chvíli podal žádost o podporu projektu z dotačního fondu Libereckého kraje, která by uhradila 30 % ceny. Rozhodnutí, jestli dotaci skutečně dostane, ale zatím nepadlo. Dohoda s firmou TMR je ještě vágnější. Náměstek Petr Židek z ODS zastupitelkám a zastupitelům citoval z dopisu TMR. Firma v něm svádí nutnost investice na lokální lyžařské školy a skikluby a uvádí, že je připravená se na investici podílet. O výši částky je prý ochotná jednat.

"Firma TMR se na takové investici nemá "podílet", má ji zaplatit celou. Výmluvy na lyžařské školy a kluby jsou nesmyslné, protože z pachtovní smlouvy vyplývá povinnost nájemce udržovat příměstský charakter areálu a podporovat výkonnostní sport. Je to jen další ukázka toho, jak je vztah města a TMR nevyrovnaný," komentuje situaci zastupitelka Anna Kšírová (Zelení/LOL). Upozorňuje navíc na to, že náměstek Petr Židek nemluvil na zastupitelstvu pravdu, když tvrdil, že je třeba žádost o dotaci podat během několika málo dnů. Žádost totiž byla podaná díky rozhodnutí Rady města, jíž je Židek členem, už na konci srpna. Přitom výzva na investice ve sportovních areálech byla otevřená od května.

"Jde o další příklad nekvalitní práce náměstka Židka. Nejenže žádost podal na poslední chvíli, ale navíc při přípravě projektu nehájí zájmy města a nedokázal uhlídat naplňování uzavřené smlouvy. Doufejme, že po tomto upozornění na dodržení smluvních podmínek dohlédne," uzavírá Zuzana Kocumová.

Zuzana Kocumová, zastupitelka za Liberec otevřený lidem

Anna Kšírová, Zelení, zastupitelka za Liberec otevřený lidem