Mají si firmy z daňových rájů stavět parkoviště v nejkrásnější části města? Vedení Liberce si myslí, že ano.

27.11.2022

Na listopadovém zastupitelstvu se jasně ukázalo, proč nejsou zastupitelé za Liberec otevřený lidem v koalici. Záměr nového parkoviště v centru města? Na pozemcích společnosti zapsané v daňovém ráji? Koalice Starostů, ODS, ANO a Pirátů takový záměr schválila.

Na programu jednání zastupitelstva byl prodej městského pozemku, který se nachází u Masarykovy třídy, v místě bývalé diskotéky Ďábelská Huť. O prodej tohoto pozemku požádala společnost Real 3 a.s. Ta si chce nákupem městského pozemku scelit svoje pozemky, vytvořit tak cca 1 500 m2 velkou parcelu. Z předloženého materiálu vyplývalo, že se zde chystá parkoviště. Dle celkové výměry může mít kapacitu pro cca 80 aut.

"Předně, ta žádost o prodej pozemku měla jít rovnou do koše. Jediným akcionářem společnosti Real 3 a.s. je společnost BELOMENDO LIMITED registrovaná na adrese 12 Esperidon Street, 4th Floor, P.C. 1087, Nocosia. Tedy společnost zapsaná v kyperském daňovém ráji. Opravdu by mělo město jednat se společnostmi, které záměrně skrývají své vlastníky, vyhýbají se daním a poskytují možnost schovávat peníze získané z kriminální činnosti?," namítl v rámci diskuze o tomto bodu Jindřich Felcman, předseda zastupitelského klubu Liberec otevřený lidem a libereckých Zelených.

Ze všech indicií přitom vyplývá, že plánované parkoviště bude sloužit sousednímu rezidentnímu projektu Viladomy DREAMS. Jeho developerem byla společnost DEVELOP INDUSTRY, tedy developerská společnost příbuzná stavební společnosti Syner (viz příloha).

Jak je ale možné, že tento rezidentní projekt nemá pro svoje obyvatele dostatek parkovacích míst? "V roce 2017 proběhla změna stavby před dokončením. Ze 126 větších bytů se úpravou dispozic dosáhlo 161 menších bytů. Počet parkovacích míst ale zůstal stejný. Už tehdy jsme proti tomu dávaly námitky, ale stavební úřad tuto změnu bez jakéhokoliv řízení povolil. Ukazuje se, že nyní nemají majitelé menších bytů pro svoje auta parkovací místa," popisuje vznik problému J. Felcman.[1]

Prodejem svého pozemku nyní město otevřelo možnost, že se vedle tohoto obytného souboru postaví parkoviště pro 80 aut. Nyní už nemá město možnost tomu zabránit. Půjde o dalších 80 aut, které budou zatěžovat nejhodnotnější část města a které budou najíždět k bytům z Masarykovy třídy.

Zajímavým momentem je, že tento prodej pozemku nebyl na listopadové radě města schválen. Proti byl Jan Hruška za Piráty, nakonec pro něj na radě nezvedl ruku mimo jiné i primátor Zámečník (SLK). Ten však svůj názor následně otočil, záměr prodeje na zastupitelstvo i přes neschválení v radě předložil a hlasoval pro. Při otázce, co ho k tomu vedlo, sdělil velmi obecně, že měl k tomu prodeji nějaké pochybnosti, ale vše mu bylo následně vysvětleno. Jediný, kdo prodej na jednání zastupitelstva otevřeně hájil, byl náměstek Petr Židek z ODS.

"Primátorovi bylo zjevně v mezičase vše vysvětleno ze strany tradičních libereckých zákulisních hráčů. Tento prodej pozemku tak byla jasná ukázka toho, proč není Liberec otevřený lidem v koalici. Dva potichu rebelující Piráti jsou něco, co koalice ještě unese. To ovšem neplatí pro nás. Výsledkem toho je další parkoviště v centru, kšefty s firmami z daňových rájů, absolutní podřízenost města místním mocným podnikatelům. Na to, že tu máme druhý měsíc po volbách, je to solidní nástup," uzavírá Felcman.

[1] Detailně zde: https://www.nasliberec.cz/reakce-na-clanky/2944-bytove-domy-masarykova-proc-se-odvolavat-proti-10-let-staremu-projektu?fbclid=IwAR2lcw8_fTOsAYzl9F1gyJjBLH8MfPNg9k86-axbAvqba_M6Zh7cr4qNX_o