Je nezbytné v současné krizi lidem pomáhat. Zlevnění veřejné dopravy je ideální opatření.

02.09.2022

Vážený pane hejtmane, vážený pane primátore.

Inflace v Česku se dostala již na úroveň 20 %. Třetina domácností se tak dostává za hranici chudoby, po zaplacení nezbytných výdajů jim nezbývá ani koruna.[1] Před námi je navíc zima a oprávněné obavy z drahé energie. Pomáhat těm neohroženějším skupinám lidí tak musí nejen stát, ale i obce a kraje.

Takovou pomoc není možné nazvat ostatně ani nijak rozpočtově nezodpovědnou. Extrémně vysoká inflace má totiž za následek, že stát, kraje i obce mají navýšené daňové příjmy.[2] Je tak zcela přirozené, že tyto navýšené daňové příjmy využije veřejný sektor k tomu, aby pomohl alespoň nejohroženějším skupinám obyvatel.

Proč město Liberec, ani Liberecký kraj lidem nepomáhá?

Bohužel musíme konstatovat, že v tomto ohledu vedení města Liberec a stejně tak i vedení Libereckého kraje nereaguje dobře. Na úrovni města připravili naši opoziční zastupitelé návrh, kterým by byl lidem nabídnut roční kupon na MHD "na splátky". Chudší lidé si zkrátka jednorázový výdaj na roční kupóny pro celou rodinu nemohou dovolit - a jak dokazují aktuální výsledky sociologického šetření, jde o cca třetinu domácností. Byť byl předpokládaný náklad na toto opatření odhadnut na max. 10 mil. Kč, což zdaleka nedosahuje navýšeným daňovým příjmům Liberce, byl tento opoziční návrh Radou města Liberec složenou ze Starostů, ODS a ANO, zamítnut.

Obr.: Jak roste podíl těch, kterým po zaplacení všech výdajů nic nezbývá. Zdroj: Český rozhlas a PAQ Research
Obr.: Jak roste podíl těch, kterým po zaplacení všech výdajů nic nezbývá. Zdroj: Český rozhlas a PAQ Research

V případě cen za meziměstskou veřejnou dopravu, Liberecký kraj navýšil její cenu od roku 2019 až o 50 %.[3] Na jaře tohoto roku navíc přestaly platit zvýšené slevy pro studenty a důchodce dotované státem. Liberecký kraj ovšem na zrušení slev, ani na následné navyšování základních životních výdajů kvůli letošní brutální inflaci nijak nereagoval. Situace je dnes nesmyslná. Např. na trase Liberec - Jablonec stojí jízdenka 35 Kč. Předmětnou vzdálenost kolem 12 km ale ujede člověk za méně peněz, i když jede v osobním automobilu sám. A to i při dnešních cenách pohonných hmot!

Naopak, bylo poněkud šokující, když v červnu tohoto roku prezentovalo vedení kraje složené ze Starostů, ODS a Pirátů jako svůj úspěch, že navýšené daňové příjmy byly využity na splacení dlouhodobého dluhu. Předčasné splácení těchto dlouhodobých dluhů přitom v období vysoké inflace nedává ekonomický smysl. Jako z jiného světa pak působí, pokud v této situaci ohlašuje Liberecký kraj zahájení stavby parkovacího domu pro úředníky za bezmála čtvrt miliardy Kč, ve kterém jedno parkovací místo vychází skoro na 1 milion Kč. V současné době a v kontextu zdražování veřejné dopravy prováděné Libereckým krajem je taková investice neobhajitelná!

Zlevňovat veřejnou dopravu dává smysl hned dvakrát

Vyzýváme tak primátora Liberce Jaroslava Zámečníka a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, aby přehodnotili svůj dosavadní přístup k tomu, jak reagují na současnou ekonomickou krizi. Vyzýváme je, aby co nejrychleji pomohli rodinným rozpočtům obyvatel Liberce a Libereckého kraje, a to snížením ceny jízdného za veřejnou dopravu.

Právě ceny veřejné dopravy jsou totiž jak pro město Liberec, tak pro Liberecký kraj ideálním nástrojem, jak pomoci v dnešní době lidem, a to velmi dobře cíleně. Jednak využívají veřejnou dopravu ve větší míře chudší lidé. Za druhé vede její intenzivnější využívání k omezení jízd osobními automobily. Taková podpora veřejné dopravy tak zároveň omezuje závislost Česka na dovozu ropy z Ruska. Navýšené daňové příjmy měst a krajů se tím vrátí lidem ihned, bez složitého papírování.

Podepsáni liberečtí opoziční zastupitelé, dne 1. 9. 2022:

Josef Šedlbauer

Jindřich Gubiš

Jindřich Felcman


[1] https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/zivot-k-nezaplaceni-daniel-prokop-sociolog_2208241730_mst

[2] https://www.e15.cz/rozhovory/diky-inflaci-stat-vydela-na-danich-40-miliard-navic-rika-ministr-financi-zbynek-stanjura-1391924

[3] https://zdopravy.cz/liberecky-kraj-zdrazi-vyrazne-jizdne-v-nekterych-relacich-az-o-30-36357/, https://zdopravy.cz/liberecky-kraj-zdrazi-verejnou-dopravu-statni-tarif-vyjde-u-rady-tras-levneji-80155/