Jak zajistit lepší fungování Kanceláře architektury města?

12.08.2022

Kancelář architektury města se dostala za dobu svého fungování pod velký tlak zejména ze strany koaličních zastupitelů za ODS a ANO. Šéf KAM, Jiří Janďourek, až příliš zneužíval svojí pozici pro propagaci třetí z koaličních stran, Starostů. V odvetě mu pak část radničních úředníků setrvale házela klacky pod nohy. Lídr naší kandidátky Jaromír Baxa v tomto komentáři vysvětluje, jak si představuje fungování KAM po volbách.

Podle mne je KAM - Kancelář architekta města - jedna z nejlepších věcí, která se za poslední volební období podařila udělat, takže ji samozřejmě chceme dál rozvíjet. Taky jsme během posledních čtyřech let udělali dost proto, aby KAM na radnici vůbec přežil. Když KAM vznikl, strávil jsem hodně času rozhovory s některými lidmi z koalice a vysvětloval, že nejde jen o rozmar primátora, na kterém by si chtěl honit politické body, a že by tomuhle nápadu měli dát šanci. 

Lidi z Kanceláře pak kolikrát čelili v podstatě šikaně ze strany tajemníka úřadu, strašně mne štvalo, že si tehdy primátor na tajemníka nevyšlápl, jsou věci, které si ani vedoucí úředník nesmí dovolit. Potom zase byla velká snaha na KAM navalit co nejvíc povinností, aby neměli čas na pořádnou práci. Připadalo mi to, jako by se kupa lidí snažila KAMu celou práci akorát znechutit. 

My z opozice v téhle situaci alespoň nabízeli pomocnou ruku v zastupitelstvu. Díky polovičaté práci primátora a náměstků dnes dost věcí brání tomu, abychom potenciál KAMu využili naplno. Co chceme změnit:

1. Zajistit, aby nebyl KAM uměle zahlcován zbytečnou prací

Pracovníci KAMu dnes píší hromadu stanovisek k mnoha materiálům, které chodí na radu a na zastupitelstvo. Pak logicky nezbývá čas na koncepční práci a lidi jsou přetížení. Zároveň tyhle připomínky píší, protože některé odbory si na městě dělají co chtějí a doporučení z KAMu v podstatě ignorují. Když tedy chci KAM "odbřemenit", znamená to, že chci, aby přestala stávající praxe, kdy jiné odbory zadávají např. projekční nebo stavební práce bez vazby na doporučení KAMu, nebo když mi tvrdí, že KAM něco schválil a já vím, že to je naopak. Naposledy jsem takový případ řešil předevčírem u zakázky na opravu několika ulic.

Takže chci na radnici zavést standardy pro vypisované veřejné zakázky a projektové dokumentace, kterými se úřad bude řídit. Té kafkárně, která je dnes na radnici, konečně uděláme přítrž. 

2. Projekty nesoutěžit na nejnižší cenu

Chci, aby se projekty konečně přestaly soutěžit na nejnižší cenu, ale abychom šli po kvalitě. Třeba hned na začátku volebního období Jiří Janďourek, šéf KAMu, společně s primátorem Zámečníkem zarazili projekt kompostárny, protože na projekt nebyla architektonická soutěž. Jenže ani tohle vedení architektonické soutěže nedělá a projekty se pořád soutěží na nejnižší cenu spolu s co nejkratší dobou na přípravu projektu nebo na počet referenčních zakázek. To je na houby, ani jedno z kritérií kvalitního projektanta nezaručí, spíš naopak. 

Zrovna příští týden má rada města schválit takhle chybně připravenou soutěž na projektanta na dostavbu školy v Doubí. Je to strašná škoda a promarněná příležitost. Dnes lidi z Kanceláře architekta tráví hromadu času frustrujícími debatami a předěláváním projektů. Vůbec nechápu, proč se za ty tři roky tahle praxe nezměnila a nesnažíme se vybírat dobré projektanty rovnou. Zvládají to v jiných městech, musíme to zkusit i my v Liberci. Akorát si tedy nejsem jistý, jestli to dokáží lidi, kteří jsou ve vedení města dnes.

3. Nestarat se jen o centrum, ale i o další městské čtvrtě!

KAM dnes řeší hlavně projekty v centru a na jiné nezbývá čas. Potřebujeme zvýšit obrátky a připravit koncepční plány rozvoje pro sídliště a lokální centra po celém městě, abychom opravy, které děláme, rovnou vymýšleli s nějakým dlouhodobým výhledem. Nedává smysl, aby třeba u nás na sídlišti byly sázeny stromy tam, kam jiný odbor na radnici plánuje parkoviště. 

Teď těsně před volbami byla dokončena studie na sídliště na Gagarince. Je to super, ale naším cílem je mít během následujících pár let takové plány pro všechna větší sídliště v celém Liberci. Toho můžeme docílit jen tak, že KAM bude řešit míň byrokracie, míň opravovat špatně vysoutěžené projektové dokumentace. Pak zbude víc energie na zadávání projektů, které nám chybí už dnes pro žádosti o dotace. 

Třeba pro evropské dotace jsou dnes úplně nespravedlivě připravené projekty jen na centrum města, pro jiné části města je nikdo nepřipravil. Jenže s tím, co na radnici bylo za podmínky, nešlo čekat zázraky. 

Tohle je náš plán. Budu moc rád za případné sdílení, neb se šíří "zaručené" zvěsti, jak bez Starostů Kancelář architekta města zanikne a tak. My naopak plánujeme systémové změny, které KAMu pomůžou. A celému městu taky !

Jaromír Baxa