Až na dno: Liberec začíná rozprodávat lesy

28.01.2022

Nenápadný a velmi rychle projednaný materiál schválilo zastupitelé vládnoucí koalice v Liberci. Bez jakékoliv diskuze schválili prodej 8411 m2 lesních pozemků v Ruprechticích do rukou soukromé osoby.

Operace za 1,3 mil. Kč sice zdaleka nebyla tou největší, ale symbolicky vypovídá o mnohém. Přes nesouhlas finančního výboru a námitky opozičních zastupitelů byl prodej koaličními zastupiteli schválen bez jakékoli diskuze.

"Prodávat lesy, to tu ještě nebylo. Současné vedení Liberce v čele s primátorem Zámečníkem si tímto prodejem sáhlo na dno. Opravdu si musí Liberec vylepšovat rozpočet prodejem lesů? Nejsou lesy natolik strategickou a trvalou hodnotou, že by si je mělo každé rozumné vedení města naopak co nejvíce hýčkat?," ptá se zastupitel Jindřich Felcman (Zelení/Změna pro Liberec).

Přestože jde o pozemky obklopené dalšími lesními pozemky vlastněnými městem, jsou prodávány soukromým osobám. V tomto uceleném lesním bloku tak nebude moci vykonávat udržitelnou správu lesů městská organizace. Možné projekty na ozdravení skladby stromů, posílení jejich odolnosti apod. tak budou mít omezený efekt.

K tomu dále vysvětluje ekonomický pohled na věc Jaromír Baxa (LOL - Liberec otevřený občanům): "Společnost Městské lesy Liberec má při správě lesů nějaké fixní náklady. Především na údržbu strojů, platy zaměstnanců atd. Každým prodaným metrem lesních pozemků je tak hospodaření této společnosti méně efektivní. Zbavování se městských lesů nejde vůbec rozumět."

Celou situaci glosuje ještě J. Felcman: "Lesní pozemky jsou prodány manželům, kteří vykonávají zubařskou praxi. Doufám, že tato bizarní majetková operace je jen výsledkem drobného, "rodinného" klientelismu, kdy si k novým majitelům lesa některý z náměstků chodí spravovat zuby. Protože jestli je toto nový směr, jak bude město řízeno, za chvíli už tu nebude co řídit, město půjde do výprodeje."